Б’ють в праву щоку – підставляти ліву?

259492_original

Відомі всім нам слова Євангелія від Матфея: «А Я кажу вам не противитися злу. Але якщо тебе хто вдарить у праву твою щоку, підстав йому і другу» (Мф. 5: 39). Чому Ісус підкреслює саме праву щоку? Уявіть собі, що ви — нещасний раб в древній Палестині й стоїте перед господарем, який збирається вас вдарити. Він не може вас вдарити лівою рукою, оскільки за тогочасним сприйняттям вона призначена тільки для виконання нечистих робіт. Йому залишається вдарити вас тільки правою. Кулаком або долонею правої руки він не може вдарити вас по правій щоці, тому що в такому випадку йому довелося б вивернути або якось по-іншому направити руку. Тому, бажаючи вас вдарити по правій щоці, він повинен буде це зробити навпаки — зовнішньою стороною долоні.
Цей жест використовували тільки люди, що мали більшу владу, бажаючи принизити слабших. Удар по щоці в час Христа, як і тепер не стільки фізичний, скільки моральний — це образа, а не травма. Якщо прислухатись до слів Євангелія, і повернути іншу щоку (ліву), тоді господар, зобов’язаний бити тільки правою рукою, вже не зможе бити зворотною стороною долоні. Бажаючи вдарити ще раз, він повинен буде вдарити кулаком або долонею. А на кулаках билися тільки рівні між собою люди. Тому, повернувши іншу щоку, ти показуєш гідність і являєш, що не даси себе принижувати. Одночасно ти спонукаєш господаря не забувати про власну гідність і даєш йому зрозуміти, що він помиляється, вважаючи одних людей нижчими за інших. І все це ти робиш, не вдаривши у відповідь, не застосувавши насильство.
Коли Ісус дає таку пораду, вона підриває підвалини стародавнього світу і створює особистість, що рівна тільки такій же особистості. Готовність підставити іншу щоку дає можливість діалогу не в площині протистояння, а рівності честі. У древніх слов’ян — ця мудрість має продовження: «Якщо вдарять по правій щоці, підстав ліву, але не дай вдарити!» Тобто якщо сталося щось, не ображайся, не осуджуй, не розвивай у своїй душі ненависті, злоби, агресії, невдоволення, зневіри і т.п. Але роби щось для зміни ситуації, щоб не потурати безкарності.
Та головне тут не те, що робити з тими, що б’ють, а те, що в кожній людині є той, хто б’є без різниці перший, чи після когось. Підставити щоку — це не про те, як подолати ворога, а як впоратися з самим собою. «Перемогти» не означає «вижити».
«Вижити» — це з лексикону сатани. «Перемогти» означає «жити», і це — з лексикону Господа.

диякон Петро Лопатинський

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

1 коментар к записи “Б’ють в праву щоку – підставляти ліву?”

  1. Людмила коментує:

    Дякую! по іншому сприйняла ці слова. Слава Богу за все!

Залишити коментар